Публiкацiї
Полісі-бріф «Економіка під пресом. Як Україна може врятуватися від торговельного тиску Росії»

Полісі-бріф «Економіка під пресом. Як Україна може врятуватися від торговельного тиску Росії»

Інститут світової політики за підтримки уряду Норвегії та Офісу зв’язку НАТО в Україні опублікував полісі-бріф за результатами п’ятого засідання Стратегічного дискусійного клубу.

П‘ятий Стратегічний дискусійний клуб, який відбувся 18 вересня 2013 року, був присвячений економічному виміру національної безпеки України. Українські та європейські експерти обговорили економічну ситуацію в країні напередодні саміту «Східного партнерства» у Вільнюсі та перспективи для розвитку економіки, закладені в Угоді про асоціацію між ЄС та Україною.

В аналітичній записці зазначається, що економічні засоби тиску стали головним інструментом російської політики на пострадянському просторі. Однак ефективність торгових та газових воєн, які Росія вже двадцять років регулярно веде проти своїх сусідів, у 2000-х роках значно знизилась. Усупереч інтеграційним зусиллям Москви частка Росії у торгівлі держав СНД неухильно падає, а свої позиції в регіоні посилюють Китай та ЄС.

У дослідженні наголошується, що Україна є абсолютним рекордсменом на пострадянському просторі за кількістю торговельних суперечок (і навіть газових воєн) із Росією. При цьому Україна зберігає один з найвищих серед колишніх радянських республік рівнів економічної залежності від Росії, поступаючись лише Білорусі.

Головний висновок полісі-бріфу – підвищення конкурентноздатності української економіки через розширення співпраці з ЄС має першочергове значення для національної безпеки України.

З повним текстом полісі-бріфу можна ознайомитись тут.